top of page
  • Zdjęcie autoraInpara

Czy wózek do kompletacji, sprawdzi się na produkcji?

Zaktualizowano: 13 lis 2023

Wózki do kompletacji towarów najczęściej spotyka się w magazynach firm zajmujących się sprzedażą internetową, które opierają swój model sprzedaży na kompletacji gotowych produktów czekających na regałach. Model taki jest często nazywany w logistyce MdTS.


Sprawa sprzedaży gotowych produktów lekko utrudnia się w przypadku producentów różnego rodzaju asortymentu, ponieważ w zależności od polityki działaności firmy działają w różnych modelach sprzedażowych uzależnionych od popytu na dane dobro. Wśród wielu modeli wyróżnia się dwa najbardziej popularne to: MTO (Make to Order) oraz MTS (Make to Stock). W jednym procesie jak i drugim zachodzi znacznie więcej procesów w porównaniu do MdTS gdzie wystarczy zdjąć zakupiony produkt przez klienta z regału i przygotwać go do wysyłki.

Dlatego w celu optymalizacji procesów uważam, że może znaleźć się miejsce na produkcji dla wózka do kompletacji. Dlaczego? poniżej postaram się odpowiedzieć na to pytanie.




Optymalizacja procesów na produkcji


Model sprzedaży MTO i MTS


Zanim odpowiem, dlaczego wózek do kompletacji znajdzie zastosowanie na produkcji postaram się przedstawić dokładniej dwa powyżej wymienione modele sprzedażowe, które spotyka się u producentów.

Model sprzedaży produktów MTO polega na rozpoczęciu produkcji tylko i wyłącznie po złożeniu zamówienia przez klienta. Taki model wyróżnia system produkcji PULL, który pozwala eliminować nadprodukcji oraz redukcji kosztów magazynowania.

Model sprzedaży MTS polega na prognozach sprzedaży danego produktu w celu wytworzenia go na zapas. Ten model natomiast wyróżnia system produkcji PUSH, którego największą zaletą jest obniżenie kosztów produkcji poprzez ich rozłożenie na całą partię wyrobów.


Wspólny mianownik umożliwający wykorzstanie wózka do kompletacji.


Wspólnym mianownikiem jednego systemu produkcji jak i drugiego (PUSH, PULL) jest złożoność procesów podczas produkcji, które powodują wydłużenie czasu liczonego od rozpoczęcia produkcji do zakończenia jej.


Odrazu dla ciekawskich znaczę fakt, że w celu optymalizacji jak najbardziej można łączyć ze sobą model PUSH oraz model PULL.


Aby usprawnić proces kompletacji podzespołów używanych do produkcji danego dobra, można wykorzystać wózek do kompletacji, który daję naprawdę niezliczone zalety. Po zaimplementowaniu już dwóch wózków do kompletacji na produkcji pracujących w trybie wahadłowym można dostrzec efekty optymalizacji. Dostarczając podzespoły na stanowiska pracy z miejsca zwanego potocznie "SKLEPEM" (Miejsce gdzie znajdują się komponenty monitorowane przez systemy zarządzania magazynem lub asortymentem.) można już zaoszczędzić naprawdę wiele czasu, w porównaniu do częstych błędów zarządzania produkcją. Przykładowe błędy w złym zarządzaniu produkcją, które można naprawić przez zastosowanie systemu z wykorzystaniem wózków do kompletacji to: pracownik produkcji przerywa wykonywanie swojej pracy i idzie do "sklepu" po niezbędne półprodukty lub pracownik produkcji nie może wykonywać sowich zadań ponieważ nie zostały mu dostarczone komponenty.




Podsumowanie


Mając już świadomość, że istnieją narzędzia optymalizacji procesu dostarczenia komponentów na stanowiska pracy, odpowiedziałem dlaczego można sukcesywnie wykorzystać  wózki do kompletacji w firmie zajmującej się produckją.


Istnieją jeszcze inne sposoby maksymalizacji procesów zachodzących na produkcji, z którymi chętnie po skontaktowaniu z nami podzielimy się. (Oczywiście za FREE ;))


Jeżeli pojawi się zainteresowanie takimi wózkami mogę polecić nasze gotowe rozwiązania, lub możliwość przygotowania indywidualnego projektu (model takiej współparcy nazwa się: ETO, ale o tym może kiedyś indziej opowiem więcej)



Comments


bottom of page